صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار  


نسخه چاپي

به بهانه روز ملي شدن صنعت نفت ايران

به قلم مهندس كرم گودرزي مدير عامل شركت گاز استان لرستان

به بهانه  روز ملي شدن صنعت نفت ايران

به قلم مهندس كرم گودرزي 

 یاداداشت به قلم 

مدیر عامل شرکت گاز استان لرستان

 بمناسبت 29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت۲۹ اسفند سال ۱۳۲۹ نه تنها روزی تاریخی در تقویم پر فراز و نشیب ملت ایران بود که روزی تاریخ ساز و منحصر به فرد و خاطره انگیزدر حافظه تاریخی ملت ایران وسند افتخاری برا ی نسل های بعد گردید.

  از خرداد ماه ۱۲۸۰ که برای اولین بار امتیاز استخراج، بهره برداری و لوله کشی نفت و قیر به ویلیام مکس دارسی واگذار شد دولت انگلیس با بهره برداری از سوء مدیریت کارفرمای شاهنشاهی و خودکامه عملاً سلطه استعماری خود را بر این ثروت خدادادی که متعلق به مردم ایران بود افزایش داد و روز به روز این سلطه گری و غارت ثروت ملی بیشتر گردید.

استعمار انگلیس با حیله نیرنگ و انعقاد قرارداد هایی با رنگ و لعاب جدیدتر قرارداد خائنانه دارسی را به نفع کمپانی های انگلیسی و به ضرر مردم ایران تغییر و دولتهای خود خوانده وقت هم چشم بسته و خائنانه تن به قراردادهای ننگین شرکای انگلیسی خود می دادند.

 بیستم مهر ماه ۱۳۲۹ با استیضاح دولت وقت توسط دکتر محمد مصدق  و اقلیت نمایندگان هم فکرش جرقه اصلی شعله وری نهضت ملی شدن صنعت نفت زده شد و متعاقب آن با پیگیری دکتر مصدق و البته حمایت مرجعیت شیعه باعث به ثمر نشستن تلاش ها و نهایتاً ملی شدن صنعت نفت در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ گردید، که این روز تاریخ ساز تا ابد در تاریخ ملت رشید ایران ثبت و الگوئی برای دست رد زدن بر سینه همه استعمارگران، غاصبان و غارتگران ثروت ملت های مظلوم دنیا گردید.

در زمان ملی شدن صنعت نفت، استعمار انگلیس، هم پیمانانش و مزدوران داخلی که دست آنها از غارت این ثروت ملی کوتاه شده بود، امیدوار بودند که صنعت نفت ایران قادر به ادامه حیات نباشد، که درست برعکس این تفکر و خیال باطل این صنعت نه تنها از حرکت نایستاد بلکه به حرکت رو به رشد خود ادامه داد و امروز صنعت نفت ایران به همت متخصصان ایرانی جز صنایع بی نیاز از خارج بوده و این صنعت جز صادرکنندگان دانش فنی و تجهیزات تخصصی به سایر کشورها می باشد.

 با افتخار شاهد هستیم که نفت وگاز با مدیریت و کالای ایرانی با وجود تحریم های ظالمانه وغیر انسانی نه تنها نیاز داخل را تامین میکند که صادرات تجهزات به کشورهای دارای این صنعت مهم و استراتژیک و همچنین تغییر معادلات سیاسی دنیا به نفع کشورمان جز دستاوردهای این تفکر بوده است.

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/12/28 - ١٣:٢٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 74

خروج
تصاویر منتخب